Kiemelő fotó - Életszimulátorok készültek

A tavalyi online verseny után újra offline módon, azaz a helyszínen rendezhette meg Pendroid nevû versenye döntõjét a Pannon Egyetem Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központ.

A 8. alkalommal megszervezett, középiskolásoknak szóló versenyre 19 csapat jelentkezett. A hagyományokhoz híven a döntõbe jutott 10 csapat versenye zajlott pénteken az egyetemi központ Zrínyi utcai épületében. A feladat ezúttal is egy komplex, android mobil operációs rendszerre alkalmazható játék elkészítése volt a verseny ideje alatt megadott szempontok alapján. A hattagú szakmai zsûri az egész napon át tartó verseny végén a három legjobban teljesítõ csapatot díjazza.

A versennyel alapvetõen a kezdetek óta az az egyik célunk, hogy a középiskolás versenyzõket megismertessük olyan tudásanyaggal, ami a középiskolai tanterven túlmutat, ezért nem is szerepel benne - mondta lapunknak dr. Holczinger Tibor egyetemi docens. - Vannak elhivatott pedagógus kollégák, akik a szoftverfejlesztés területét is megismertetik a diákokkal, de ez nem általános. A másik, nem titkolt célunk, hogy megpróbáljuk a legtehetségesebb fiatalokat az egyetemre csábítani. Akik a döntõbe jutnak, már kellõen felkészültek és ügyesek is, hiszen elõbb a selejtezõn méretnek meg. A döntõben nyolc órájuk van megírni az adott játékot, ami elég kevés. Épp ezért nem szabad teljesen tökéletes szoftvereket várni tõlük, ezzel együtt mindig vannak csapatok, amelyek az említett idõ alatt szinte tökéletes program elkészítésére képesek.

Dr. Holczinger Tibor azt is hozzátette: míg tavaly a koronavírussal kapcsolatban kellett egy játékot alkotniuk a versenyzõknek, idén az "élet" volt a központi motívum.

A Nagykanizsai Szakképzési Centrum Cserháti Sándor Technikum és Kollégium évrõl-évre szép eredményeket ér el csapatával a versenyen, most Budai Bence, Csapó Bálint Ernõ, Kozma Benedek és Sabján Botond alkotta a Cseri-Droid nevû csapatot. Mind a 4 diák távközlési ágazaton tanul, s a tanórákon túl szakkör (tehetséggondozás) keretében is ismerkednek az androidos programozással. Hármuk abszolút kezdõ még.

- Életszimulátort készítenek a diákok: adott egy petri csésze, melybe orvosi fecskendõ segítségével össze kell gyûjteni azokat az anyagokat, melyek az emberi sejtépítéshez szükségesek, például enzimeket, aminosavakat, vitaminokat - magyarázta Gábris Jácint informatikatanár. - Vannak káros anyagok is, amiket nem szabad összeszedni, mert hibapontokat jelentenek. Ha jól dolgozik a játékos, kialakul egy embrió, amely végül emberi testté fejlõdik. Ezt a játékot a gyerekek találták ki, azt gondolom, eléggé interaktív ötlet, reméljük, maga a szoftver is ilyen lesz a nap végére.

(ZAOL)

Széchenyi logok