Kiemelő fotó - A hõségriasztás meghosszabbodik, szombattól már harmadfokú riasztás lesz érvényben

 

Az országos tisztifõorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. elõrejelzése alapján a június 23-án (kedd) 24.00 óráig érvényben lévõ másodfokú hõségriasztást június 26-án (péntek) 24.00 óráig meghosszabbítja az ország egész területére vonatkozóan. Továbbá tekintettel a hõség fokozódására, június 27-én (szombat) 00.00 órától június 30-án (kedd) 24.00 óráig a hõségriasztást harmadfokúra emeli.

A következõ napokban is tartósan extrém melegre kell számítani, amely fizikailag és mentálisan egyaránt megterheli a szervezetet. A leginkább veszélyeztetettek továbbra is a kisgyermekek, az idõsek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élõk. A hatóságok ismételten arra kérnek mindenkit, hogy a nagy melegben fokozottan figyeljünk önmagunkra és egymásra. Egy palack víz, néhány segítõ szó, szükség esetén a mentõk hívása akár életet is menthet. A hõségriasztás szombati kezdete óta már csaknem száz alkalommal hívták a tûzoltókat egyedül élõ, magukról életjelet nem adó idõs emberekhez.

Hõség idején különösen fontos a rendszeres folyadékfogyasztás – legyen nálunk mindig ivóvíz. Fontos, hogy a folyadékpótlás ne a szomjúságérzethez igazodjon, hanem megelõzõ jelleggel történjen. Az alkohol-, a koffein- és a magas cukortartalmú italok növelik a kiszáradás kockázatát, ezért ezeket célszerû mellõzni. 

A szabadtéri programok – fesztiválok, sportesemények vagy strandolás – során készüljünk fel tudatosan a kánikulára. A legmelegebb órákban kerüljük a tûzõ napot, és húzódjunk árnyékba vagy hûtött helyiségbe. Viseljünk világos színû, jól szellõzõ ruházatot, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, valamint használjunk magas faktorszámú fényvédõ készítményt és ajakápolót.

Vízparti pihenéskor felhevült testtel soha ne ugorjunk a vízbe – lassan, fokozatosan hûtsük le szervezetünket. Az utcai szökõkutak vize nem alkalmas frissítésre, inkább használjuk a párakapukat, vagy hûtsük magunkat vízpermettel, például a csuklónkon vagy a tarkónkon.

A nagy melegben kialakulhatnak lokális zivatarok, ezért figyeljük a viharjelzéseket. A katasztrófavédelem a nagyobb magyarországi tavakon április elseje és október vége között viharjelzõrendszert üzemeltet, amely minden évben százezrek kikapcsolódását teszi biztonságosabbá. A Balatonon lévõ összesen 54 viharjelzõlámpának köszönhetõen egy adott pontról legalább hármat lehet látni. A Velencei-tónál 4, a Tisza-tónál 5, a Fertõ-tónál pedig 11 viharjelzõlámpa található. Az elsõfokú viharjelzést a percenként 45 alkalommal felvillanó sárga fény jelzi. Ilyenkor a vízben tartózkodni, úszni vagy vízi sporteszközöket használni csak a parttól számított ötszáz méteren belül engedélyezett. A másodfokú viharjelzés esetén a viharjelzõ lámpák percenként 90 alkalommal villannak fel, ilyenkor ki kell jönni a vízbõl.

Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben – ezek elérhetõségérõl a katasztrófavédelem weboldala nyújt tájékoztatást.

A gyermekeket, házi kedvenceket soha, egyetlen percre se hagyjuk a parkoló autóban! Még egy félárnyékban parkoló jármû utastere is életveszélyesen felmelegedhet. Ha bárki autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot!

Több vármegyében tûzgyújtási tilalom van érvényben, amely az erdõkre és azok kétszáz méteres körzetére vonatkozik. Ahol tûzgyújtási tilalom van elrendelve, ott az erdõkben és azok közelében még a kijelölt tûzrakóhelyen sem szabad tüzet gyújtani. A katasztrófavédelem weboldalán térképen lehet látni, hogy hol van érvényben tilalom. A saját kertben nem tilos grillezni, bográcsozni, de a tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni.

A hõségriasztásokkal kapcsolatos friss információk elérhetõk a katasztrófavédelem által mûködtetett, ingyenesen letölthetõ VÉSZ applikáción keresztül is. Az alkalmazás valós idejû értesítéseket küld a riasztások idõtartamáról és fokozatáról, így segít felkészülni az extrém idõjárási helyzetekre.

(A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság közös közleménye)

Széchenyi logok